Не згасне свіча пам'яті святої...

26.11.2012

Пом’янімо мільйоннії жертви,
Які голодом винищив кат,
В тридцять третьому році, що вмерли
І лишились лежать коло хат.

Голод – це не тільки смерть, а й духовна руїна, знищення здорової народної моралі, втрата ідеалів, занепад культури, рідної мови, традицій. Йшли в могилу найкращі, несли найкоштовніше, що є в нації – гени розуму, здоров’я, гени досконалості фізичної й духовної, гени милосердя, справедливості, людяності й відваги, всіх мислимих людських чеснот і талантів.

Не згасне свіча пам'яті святої...Не згасне свіча пам'яті святої...

Уявляєте собі, щоб без стихії, без засухи, без війни – в самому центрі цивілізованої Європи, в Україні, яка незадовго перед цим була житницею континенту, було знищено голодом мільйони людей! Тільки дітей, зморених голодом - 3 млн. 900тис.! І це ще не остаточний підрахунок жертв.

Мало знайдеться не тільки в історії України, а й світу, таких жахливих трагедій, як Голодомори 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 років, які випали на долю народу найродючішої і найблагодатнішої землі – України.

24 листопада у м. Новограді –Волинському та районі було проведено ряд заходів приурочених Дню пам’яті жертв Голодоморів.

Не згасне свіча пам'яті святої...Не згасне свіча пам'яті святої...

На запрошення міської та районної влади та по благословенню керуючого Житомирською єпархією архієпископа Никодима благочинний Новоград-Волинського Троїцького округу прот. Валентин Мороз взяв участь у покладанні квітів біля меморіального комплексу жертвам голодоморів, що встановлений на околиці міста. Також, того дня благочинний, у співслужінні прот.Миколая Позняка, ієр.Бориса Косянчука та диякона Миколая Мізерного взяв участь у відкритті пам’ятника жертвам репресій 1933 – 1937 рр. в с. Слобода–Романівська. Був звершений чин освячення пам’ятника та відслужена заупокійна літія по змореним голодом у роки гонінь.

На Богослужінні були присутні Голова райдержадміністрації Сергій Іванович Лавренюк, Голова районної ради Франц Вікторович Весельський, сільські голови, інші посадові особи. Благочинний звернувся до присутніх зі словом настанови.

Не згасне свіча пам'яті святої...Не згасне свіча пам'яті святої...Того ж дня представники від молодіжного клубу активного покоління „NIKA” відвідали урок – реквієм „Не згасне свічка пам’яті святої” проведений у бібліотеці – філії №1. На даному заході активісти клубу разом з користувачами бібліотеки, за допомогою віршів, пісень, відеоматеріалів з фото та розповідями тих, хто пройшов ці випробування і вижив були ознайомлені зі страшними фактами голодоморів.

Молитвою, хвилиною мовчання та запаленими свічками всі присутні підтримали Всеукраїнську акцію „Запали свічку пам’яті”.

Найбільш вразливими для молоді виявились такі розповіді:

Не згасне свіча пам'яті святої...Не згасне свіча пам'яті святої...

- «Було у матері дванадцять синів і тринадцята дочка Галя і чоловік Іван. Сільські комуністи хотіли забрати коня у цієї родини. Іван каже: «Коні і я – одне ціле. Тільки через мій труп дістануться вам вороні». Адже коні тримали сім’ю на світі. «Не віддаси коней – уб’ємо!». І таки вбили батька – годувальника. Залишилась сім’я без засобів існування. Найстрашніше випробування лягло на матір. Уявляєте: прокидаються вранці тринадцятеро дітей і плачуть, просять: «Мамо, дайте їсти!». А що вона могла вкинути в тринадцять ротиків, коли у хаті ні крихти хліба, ні картоплинки...

Через кілька тижнів, як поховала Оксана свого чоловіка, похорон став звичним явищем. Закопувала Оксана одне за одним, кого в ящику, а більшість малюків загортала у якусь ряднину.

Спіте, діти, спіте, любі.
І не просинайтесь.
Вже не буде мучить згуба.
Забере вас пташка райська.
Спіте міцно, спіте, діти.

І так упродовж двох місяців біля хати у вишняку виросло власне кладовище. Найтяжче було матері, коли копала останню ямку для дочки Галі, якій тоді було п’ять років...

- село Рудне, Київська область. «Померли у Миколайчукових дід з бабою. Від голоду вони опухли і здавалися величезними. Синок уже не ходив, не говорив. А дівчинка від голоду пальчики свої почала обгризати. Побачила мати. Збожеволіла. Напоїла дітей зіллям й сама випила. До ранку повмирали всі»;

Не згасне свіча пам'яті святої...Не згасне свіча пам'яті святої...

- село Пулини, Житомирщина. «До кінця 1932 року в селі не було майже жодної собаки чи кота. Робили спеціальні пастки для пацюків, після дощу черв'яків збирали, з яких варили борщі чи супи, заправляли кропивою, іноді лободою. Похорони настільки часто були, що люди звикли до них, а іноді навіть і заздрили померлим: «Чим так жити, то краще вмирати», - чулося серед людей;

Отже, «коли ми відчуємо, що пережили ті люди, то збагнемо, де коріння сьогоднішніх проблем. Людина, яка зрозуміє великий біль іншої людини, не буде цинічною. Наше суспільство деградоване, у ньому стільки фальші... І коли воно зрозуміє, що ж сталося в 33-му, то буде думати: що слід робити для того, щоб цей жах не повторився», - така думка Валентини Борисенко, дослідниці Голодомору, доктора історичних наук.

Ольга Кожухова.

Раздел: 
Новости Благочиний