Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…

30.11.2012

Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…

Вони зібралися за «круглим столом», щоб поміркувати над проблемами серця. Йшлося не про центральний орган кровоносної системи, а про духовне начало в житті людини. В якості експертів студенти-третьокурсники, майбутні соціальні педагоги, запросили різних цікавих особистостей. З особливою повагою зустріли священика – клірика Свято-Миколаївського собору протоієрея Зиновія Ромаха.

Восьмий рік поспіль із ініціативи громадської організації «Українська Духовна Республіка» на Житомирщині проводиться Міжнародний мистецький благодійний фестиваль «Зоряна Україна» імені Олеся Бердника. Цієї осені він завітав до Бердичева. Двадцять сьомого листопада минуло 86 років від дня народження українського письменника, драматурга, поета, художника, мислителя, правозахисника і громадського діяча. Автор 50-ти романів, повістей, публіцистичних есе, поетичних збірок, що видаються у 27-и країнах світу, людина різнобічних здібностей, він працював здебільшого у жанрі фантастики та феєрії, шукаючи в незвичних ситуаціях минулого, сучасного і прийдешнього вирішення основних проблем Буття..

Відчувати все, що нас торкається…

Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…

У навчальній аудиторії педагогічного коледжу – багатолюдно. Викладач української мови та літератури, кандидат педагогічних наук Тамара Бабійчук веде відкритий урок. В центрі обговорення – повість Олеся Бердника «Людина без серця». Написана у далекому 1957-му році, вона продовжує хвилювати нові покоління людей. Звучить головна проблема роздумів: «Людина з механічним серцем – це одна з вершин науки чи загроза для суспільства?» Епіграф, слова Жуль Верна «Наука повинна служити тільки добру!», закликає до спілкування. В ході діалогу вчитель пропонує співрозмовникам зрозуміти авторський задум, заглянути в душу героїв і у власне серце. Духовність, високий інтелект та педагогічна майстерність викладача привносили в урок особливий настрій.

Будили думку, розбурхували уяву та спонукали до міркувань короткі проблемні питання: «Наука – добро чи зло?», «Чи можна вважати головних героїв справжніми друзями?», «Що ви знаєте про диктатуру і диктаторів?», «Чи має право суспільство реагувати на жорстокість?», «Джерела, що зцілюють душу і тіло», «Влада і щастя», «Кохання та ненависть», «Роль матері в долі людини», «Багатство духовне і матеріальне», «Чому людина передчасно старіє?» та інші. Розповідь про наукове досягнення хірурга Йоганна Берна, який зробив дивну операцію Петеру Стару, замінивши його загибле серце штучним, вийшла за рамки історії людських стосунків і набула символічної глибини.

Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…

Експертами виступили священик – протоієрей Зиновій Ромах, юрист – викладач правознавства Зінаїда Малютенко, педагог – завідуюча відділенням «Соціальна педагогіка» Наталія Пучківська, психолог Антоніна Лисенко, лікар – викладач курсу «Основи медичних знань» Олена Уткіна, журналіст Людмила Кицак та дочка автора фантастичної повісті – Громовиця Бердник.

«Основа існування людини – душа, – звернувся до студентів отець Зиновій. – Моральне вчення християнства є темою багатьох творів, і чимало письменників – глибоко віруючі люди. Норми християнської моралі визначають моральні орієнтири людської поведінки». Ведучи розмову про пагубні наслідки втручання в людську свідомість та духовну і фізичну небезпеку гіпнозу, добро та зло, священик навів приклади з творів Михайла Булгакова, досліджень академіка Івана Павлова, так званих «сеансів» психотерапевта Анатолія Кашпіровського і кінофільмів. Переконливо звучали висновки протоієрея Зиновія Ромаха: «Маніпулювання свідомістю – гріх. Людина створена за образом Божим. Господь, володіючи свободою волі, дарував її і своєму творінню. Бог створив людину свідомою, здатною відповідати за свої вчинки. Як же не берегти свою свободу, якщо ми всі, за словами Святого Апостола Павла, «куплені дорогою ціною» – безцінною кров'ю Ісуса Христа! Христос – джерело життя. Людина має жити заради творення добра».
Експерти радили своїм співрозмовникам позитивно дивитися на світ, адже «серце радісне добре лікує…»

Студенти порадували педагогів і гостей своїм артистизмом у мікросцені, що розкривала ідею твору: найбільша цінність життя – добро і любов. Майбутні соціальні педагоги викликали щиру посмішку на обличчях учасників «круглого столу» символічною рекламою повісті Олеся Бердника, сповненої потужної енергетики добра, віри і любові.

Жадану гостю уроку – дочку письменника Громовицю Бердник – слухали особливо уважно: «Олесь Бердник усе життя прагнув до зірок. І в цій повісті він торкнувся питань науки та морального імператива всередині людини. Механічне серце не дає безсмертя, а знищує те, що набагато важливіше, – душу, свідомість. Бажаю всім жити, відчувати і любити серцем!»

Підсумок розмови підвів протоієрей Зиновій Ромах: «Досягти Вічності може людина вільна. Творіть добро, наповнюйте душу добротою – тоді ви залишите свій слід на землі. Любіть людей, допомагайте одне одному, керуйтеся християнськими цінностями».

Поза часом і простором

Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше…

Усе більше людей цікавляться літературною спадщиною, ідеями та особистістю Олеся Бердника. Його гуманістичні твори сьогодні особливо потрібні людям. Вони духовно збагачують і розвивають мислення, вони очищують душу та пробуджують думку. На малій батьківщині Олеся Бердника, у селі Кийлів Бориспільського району, зібрано матеріали для музею письменника зі світовим ім’ям. В різних областях України створено куточки, присвячені життю і творчості нашого земляка. Цікаві експозиції презентували і в педагогічному коледжі Бердичева. На святкову зустріч завітали дочка письменника-фантаста Громовиця Бердник та голова Житомирського осередку ГО «Українська Духовна Республіка» Олег Земнухов. У тематичному куточку в кабінеті української літератури юними дослідниками та їх керівником – Тамарою Бабійчук – зібрані змістовні матеріали: практично всі твори письменника в електронному варіанті, його картини, що променіють теплим світлом добра і всепрощення, ігри та кросворди за сюжетами книг, газетні публікації й стіннівки. Майбутні педагоги мають міні-фільм про талановитого митця, розробляють сценарії для екранізації його творів та заняття для дошкільнят за казками нашого земляка. На відкритті музею студенти демонстрували створені власноруч ілюстрації до книг письменника, дарували екскурсантам вірші поета Олеся Бердника та його пісні.

І лунали в кабінеті натхненні слова надзвичайно світлої особистості – мрійника про зорі і всесвітню гармонію:

Дух не згасає,
Дух не вмира…

Прес-служба Бердичівського благочиння.

Раздел: 
Новости Благочиний