РІЧНИЙ ЗВІТ ПО РОБОТІ ВІДДІЛУ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ, СІМ’Ї ТА МОЛОДІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УПЦ

РІЧНИЙ ЗВІТ ПО РОБОТІ ВІДДІЛУ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ, СІМ’Ї ТА МОЛОДІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УПЦ

Розпорядженням №30 від 2 листопада 2011 року по Житомирській єпархії ВІДДІЛ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ було реформовано у ВІДДІЛ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ, СІМ’Ї ТА МОЛОДІ Житомирської єпархії.

Нагадую, що у зв’язку з об’єднанням трьох відділів і утворенням нового, на зборах єпархіальної ради 2 жовтня 2011 керуючим Житомирською єпархією архієпископом Никодимом було надане благословення на створення структурних підрозділів Відділу релігійної освіти і катехізації по всій Житомирській єпархії і призначення в кожному благочинному окрузі кураторів - відповідальних за роботу Відділу у кожному окремому окрузі.

Станом на 1 жовтня 2013 року по благочинних округах у відділі маємо таких кураторів:

  • Андрушівський - ієр. Димитрій Ільчук, (096)-912-53-81, o.dimitrii@bk.ru;
  • Баранівський – в.о. прот. Роман Клим, (097)-740-36-11, klym_roman@mail.ru;
  • Бердичівський - прот. Віктор Сватула, (067)-952-56-45, svatula2007@mail.ru;
  • Житомирський міський - ієр. Віктор Євдокімов, (097)-477-22-93, viktor1979@list.ru;
  • Житомирський районний - свящ. Димиртій Терещук, (067)-884-71-88, dimatereshyk@rambler.ru;
  • Коростишівський - прот. Георгій Боклан, (096)-436-80-55, Vaniiia96@mail.ru;
  • Любарський - ієр. Володимир Воробей, (097)-61-42-038, vorobej-vladimir@mail.ru;
  • Новоград-Волинський Преображенський - прот.Сергій Валентюк, (066)-200-73-47, bibogus@mail.ru (благочинного);
  • Новоград-Волинський Троїцький – прот.Ярослав Мішустін, (067)-357-14-57, yarmishustin@mail.ru;
  • Попільнянський - ієр. Андрій Гороцюк, (097)-702-00-17, ioann.bogoslow@yandex.ua;
  • Романівський – прот. Михаїл Мричко (096)-837-02-50 або (095)-895-84-38
  • Ружинський - ієр. Ігор Руданок, (096)-868-16-60, rudenok.oksana@yandex.ru;
  • Черняхівсько-Червоноармійський - ієр. Олег Тихоненко, (098)-950-42-35, mr_pl@front.ru; о.Василій Волосянський, (096)-160-82-78;
  • Чуднівський - о.Андрій Вахуринський, (097)-746-58-74, bachyrinckiu@mail.ru.

Нажаль, не всі куратори знають назву свого відомства, а від так не розуміють чим саме мають займатися парафії в їхньому окрузі. Це видно з того, що кожного року у багатьох звітах надсилаються дані лише по недільним школам. Тому, варто ще раз озвучити назву єпархіального відділу: ВІДДІЛ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ, СІМ’Ї ТА МОЛОДІ Житомирської єпархії.

З кожним відповідальним за роботу окружного відділу підтримується телефонний та електронний зв’язок за деякими виключеннями (у Романівського прот. Михаїла Мричко не відповідав телефон (096)-837-02-50, а Новоград-Волинський Преображенський прот.Сергій Валентюк не має електронної скриньки. З цими кураторами ми зв’язувалися через благочинних).

Прохання до кураторів – в разі отримання електронних листів на електронну адресу відписуватися про отримання.

Звіт про роботу відділу Червоноармійського округу зібрав та надіслав о.Василій Волосянський (096)-160-82-78, але потрібно уточнити хто є куратором об’єднаного Черняхівсько-Червоноармійського благочиння - о. Олег Тихоненко чи о. Василій Волосянський.

Отож, цього року дані з округів по роботі відділу Релігійної освіти і катехізації, сім’ї та молоді до річного звіту надіслали 12 благочинь з 14 (по 143 парафіях). Не надійшли дані від кураторів Житомирського районного та Любарського відділі (відповідальний у Романівському благочинні надіслав інформацію лише про недільні школи; Чуднівського та Ружинського - надіслали надто поверхові звіти).

Згідно зведеної деталізованої таблиці робота з сім’ями та молоддю поза храмом проводиться при 50 парафіях (цифра сумнівна, але дані такі).

При 37 храмах діють бібліотеки. Найбільші бібліотеки існують при чотирьох храмах, а саме:

а) для потреб недільних шкіл при:

  • - Житомирському Спасо-Преображенському кафедральному соборі (близько 4000 прим.);
  • - Житомирському Свято-Покровському храмі (близько 1100 примірників);
  • - Житомирському Свято-Покровському храмі (1080 прим);

б) для всіх бажаючих читачів при:

  • Новоград-Волинському Свято-Троїцькому кафедральному соборі (670 примірників).

У більшості храмів Житомирської єпархії ведеться постійна робота з сім’ями у напрямку формування духовних цінностей у родинах, обговорюються питання виховання дітей. Протягом року священики деяких благочинь (Житомирського міського, Новоград-Волинського Троїцького, Бердичівського, Андрушівського) проводять бесіди з нареченими, які готуються до Таїнства Вінчання, а також з хрещеними батьками – перед Таїнством Хрещення, що є елементом просвітницької роботи.

В Житомирській єпархії діє 116 недільних шкіл (для дітей - 107, для дорослих – 9).
В недільних школах для дітей навчається 1869 учнів. В 44 недільних школах навчання проводяться не систематично.

Для викладання у недільних школах залучено 154 викладачі. З них:

  • 85 викладачів, які мають священний сан;
  • 69 викладачів з мирян.

Окреме приміщення для занять мають 15 недільних шкіл.

Якщо релігійною освітою парафії займаються в межах своїх храмів в рамках викладання в недільних школах, то катехізаторська робота у більшості благочинних округів знаходиться на стадії становлення або не проводиться взагалі.

Недостатньо проводиться робота з молоддю, з дітьми сиротами, інвалідами, з малозабезпеченими сім’ями, на що потрібно звернути особливу увагу. На тих парафіях, де в цьому напрямку якісь заходи проводяться, здебільшого це відбувається з ініціативи державних або громадських організацій, а не самих приходів.

Як позитивне, слід відмітити наявність у деяких парафіях дитячих хорів та гарно організовану роботу недільної школи при Житомирському Свято-Покровському храмі, учнів якої розподілено на 21 групу (20 – дитячих, 1 – доросла):

  • 3 підготовчі групи з 3 до 5 років (курс розрахований на 3 роки);
  • 10 груп базових знань з 6 до 13 років (курс розрахований на 7 років);
  • 2 група з 14 – 15 років (основи православної етики);
  • 1 група молодіжна з 16 – 18 років (основи психології сімейних відносин; психологія міжособистісних відносин; історія православної церкви);
  • 2 групи церковно-хорового співу (підготовча та базова);
  • 2 групи образотворчого мистецтва;
  • 1 група прикладного мистецтва.

Також, варто відмітити постійні та регулярні молодіжні зібрання в Новоград-Волинському Свято-Троїцькому кафедральному соборі, а також діяльність громадської організації «Молодіжний клуб активного покоління «NIKA».

Останнім часом в нашій єпархії активізувалася робота Всеукраїнської громадської організації «Батьківський комітет України». Створені православні осередки цієї організації в місті Житомир і Новограді волинському.

В цілому, роботу структурних підрозділів відділу релігійної освіти і катехізації в округах, на підставі поданих звітів кураторами, можна вважати задовільною. Протягом року на основі звітних даних спостерігається більша активність, ніж в попередньому.

До речі. Прошу Ваше Високопреосвященство відзначити активних кураторів відділу в округах - священика Віктора Євдокимова (Житомирське благочиння) та священика Димитрія Ільчука (Андрушівське благочиння) за активну роботу.

ОСНОВНІ ЗАХОДИ ТА МІРОПРИЄМСТВА, ЯКІ БУЛИ ОРГАНІЗОВАНІ ЧИ ПРОВЕДЕНІ ЗА УЧАСТІ ВІДДІЛУ РЕЛІГІЙНОЇ ОСВІТИ І КАТЕХІЗАЦІЇ, СІМ’Ї ТА МОЛОДІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ЄПАРХІЇ:

У січні керівник відділу взяв участь у зустрічі молодіжного активу міста Новоград-Волинський з представниками місцевої влади. Були обговорені різні питання, зокрема: залучення молоді до громадської діяльності на загальноміському рівні, перенесення пам’ятника Леніна з центральної частини міста, благоустрій прилеглої території до пам’ятника «2000-річчя від Різдва Христового» (біля Новоград-Волинського Свято-Троїцького кафедрального собору).

Під час різдвяних свят новоград-волинська православна молодь організувала та провела Різдвяні флешмоби у місцях великого скупчення людей (на місцевому ринку та у супермаркеті). Таким чином православна молодь проявила себе і розповіла городянам про свято Різдва.

Молодь на чолі зі своїм наставником взяла активну участь в організації та святкуванні Хрещенських купань на березі річки Случ.
Учасники Троїцької «молодіжки» підтримали проект «Пустіть дітей приходити до мене» (Мф. 19, 14) та стали хрещеними батьками немовлят в обласному спеціалізованому будинку дитини м. Новоград-Волинський.

У Всесвітній день православної молоді (15.02.13р.) активісти молодіжного клубу «NIKA» та вихованці недільної школи Свято-Троїцького кафедрального собору м.Новоград-Волинський провели флешмоб «Повітряний автобус». Молоді люди заходили в автобус, надували повітряні кульки з надписом «15 лютого – День Православної молоді» та дарували пасажирам.

У лютому (21.02.13р.) керівник відділу взяв участь у міському семінарі директорів шкіл на тему: «Творча співпраця педагогів, учнів, батьків, громадськості щодо створення позитивного та оригінального іміджу школи». Були обговорені різні питання, що стосувалися співпраці Церкви і школи. Протоієрей Валентин навів норму статті 35 основного Закону України про те, що «Церква і релігійні організації в Україні відділені від держави, а школа – від Церкви», яка не заперечує релігійним організаціям (семінаріям, братствам, монастирям) брати участь в освітньо-виховному процесі. Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» (ст.5) також не містить прямої заборони саме релігійним організаціям займатися вихованням дітей у школах. Але, на практиці, директори шкіл часто приймають категоричні рішення, керуючись старою нормою Ради Народних Комісарів і сталими стереотипами.

На Сирній седмиці православною молоддю на території Свято-Троїцького кафедрального собору було організовано і проведено Масляний ярмарок з метою просвітництва з веселими розвагами, млинцями, солодощами, тощо.

29–30 березня секретар Синодального відділу Української Православної Церкви протоієрей Валентин Мороз взяв участь у III Всеукраїнському батьківському форумі. Форум проходив у приміщенні Київського Національного торговельно-економічного університету.
Цьогорічний форум зібрав чимало небайдужих українців, котрих хвилюють актуальні питання і проблеми виховання та освіти дітей, молоді та шляхи їх вирішення. Метою зібрання була активізація взаємодії навчальних закладів з батьківською громадськістю.

Традиційно молодь підтримує проект «Подбай про ближнього». Продукти принесені прихожанами під час поминальних субот молоді люди розносить по домівках малозабезпечених, хворих і т.д.

У квітні (5.04.13р.) представник від єпархії взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Педагогіка благочестя в освітньому просторі України». Конференція проходила в м. Київ на базі Українського коледжу ім. В. О. Сухомлинського.

Напередодні травневих свят волонтери молодіжного клубу «NIKA» взяли участь у семінарі – тренінгу на тему: «Територіальне співробітництво країн Східного партнерства».

6 травня за ініціативою керівника відділу було організовано Пасхальний велопробіг. Близько ста молодих людей проїхали маршрутом понад 40 км., відвідали місцеві храми, поділилися пасхальною радістю з перехожими та дружно відпочили на лоні природи.

18 травня керівник відділу разом з молодіжним клубом стали учасниками традиційної загальноміської акції «Пробіг заради життя – 2013» під гаслом «Здорова родина – міцна Україна» з нагоди Міжнародного дня сім’ї.

24 травня за активну громадську позицію та самовіддану працю на ниві благодійності «Молодіжний клуб активного покоління «NIKA» нагороджений грантом благодійного фонду Литвина «Майбутнє Полісся»! Також завдяки активній громадській позиції та співпраці з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту міської ради, православна молодь безкоштовно відвідала Будапештський цирк «Європа», який завітав до Новограда-Волинського.

У червні, з метою запобігання правопорушень та шкідливих звичок серед молоді міста та району в Свято-Троїцькому кафедральному соборі відбулася зустріч з підлітками, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, котрі стоять на обліку в Новоград-Волинському МВ УМВС України.

В рамках відзначення Дня молоді, 30 червня, традиційно, православна молодь допомогла в організації та проведенні міської ходи молодих мам та татусів з дитячими візочками під гаслом «Малятко – світле майбутнє мами і татка». Мета даної акції привернути увагу молоді до відповідального батьківства, материнства та народжуваності дітей, а також сімейного відзначення Дня молоді.

10 липня православна молодь відвідала одне з агропромислових підприємств Новоград-Волинського району. Молоді люди власною працею долучилися до доброго наміру керівників підприємства допомогти дітям-сиротам з будинку дитини. Юнаки та дівчата допомагали збирати для діточок ягоди. Їхня праця не залишилася без винагороди.

Вихованці недільної школи Свято-Покровського храму м. Житомир брали участь у Фестивалі авторської православної пісні "Утренняя заря" м. Коростень.

18 липня активісти Новоград-Волинського молодіжного клубу «NIKA» разом з наставником клубу протоієреєм Валентином Морозом, здійснили довгоочікувану екскурсію у місто Львів.

День Хрещення Русі Бердичівська молодь відзначила по-особливому: - «Веселі старти на честь 1025 років Хрещення Русі», в якому взяло участь 7 сіл району (Бердичівський округ, с.Велика Пятигірка) - з благословення архієпископа Никодима Новоград-Волинська молодь приєдналася до міжнародної акції «Слава тобі, Боже!». О 12.00 годині молоді люди піднялися на дзвіницю собору, щоб гучними дзвонами сповістити про свято. Святковий передзвін тривав протягом 45 хвилин. Варто зазначити, що в цей час, за різними часовими поясами, дзвони лунали у всіх храмах Росії, Білорусі й України; - також, Новоград-Волинці провели два квести релігійно-краєзнавчої тематики.

28 вересня відбулися перші загальноєпархіальні спортивні змагання з футболу, волейболу, тенісу, серед молоді чотирьох благочинь (Житомирське міське, Житомирське районне, Бердичівське, Троїцьке) на базі Технологічного університету м. Житомир. Перше місце з футболу таволейболу – Бердичівське благочиння, перше місце з тенісу – Троїцьке благочиння. Кращий тенісист та волейболіст – з Троїцького благочиння.

Продовжується робота по викладанню «Християнської етики» в Новоград-Волинській школі-інтернат. Початок занять для учнів і викладачів ознаменувався приїздом гостей зі столиці. В школу, з подарунками, завітав Представник при Уповноваженому Президента України з прав дитини, колега керівника єпархіального відділу по Синодальному відділу у справах сім’ї протоієрей Олег Мельничук.

Продовжується регулярне залучення волонтерів для занять з дітьми, хворими на ДЦП при Свято-Троїцькому кафедральному соборі. Діти дуже раді таким зустрічам. Двоє з вихованок періодично розкривають тему занять самостійно.

Священики м. Житомир долучаються до роботи з державними установами, а саме - протоієрей Григорій Рогальський проводить зустрічі у школі міліції щоп’ятниці, ієрей Роман Цукало здійснює служіння у виправній колонії № 4 та проводить просвітницькі зустрічі у Інституті післядипломної освіти.

Активісти клубу «NIKA» постійно допомагають у проведенні занять з учнями школи-інтернату.

27 жовтня на території Свято-Троїцького кафедрального собору відбулася зустріч молоді, вихованців недільних шкіл з місцевими байкерами.

На базі Свято-Троїцького кафедрального собору продовжуємо проводити регулярні позабогослужбові зустрічі з новоград-волинською молоддю. Обговорюються різні цікаві, корисні, проблемні, життєві питання. Кожен учасник протягом року готує тему «молодіжки». Потім вона активно обговорюється всіма присутніми та коментується священиком.

Недільні школи Свято-Троїцького кафедрального собору на канікули не йдуть, а працюють цілий рік. Літом дітей займаємо поїздками, походами і т.д.

В деяких храмах єпархії проводяться обов’язкові бесіди перед вінчанням та з хрещеними батьками, перед хрещенням. Підготовлено спеціальні листівки, проводяться зустрічі з кожним хрещеним перед хрещенням, кожному даємо листівку і вже в день хрещення люди розуміють, для чого вони прийшли в церкву, навіщо потрібно хреститися, деякі на пам’ять кажуть «Символ віри» і т.д. Це радує.

За підсумками року, найкращим учням з недільної школи Свято-Троїцького кафедрального собору були надані запрошення до столиці на святкові заходи біля «Головної ялинки країни».

1 раз на місяць викладачі та слухачі дорослої групи Свято-Покровського храму м. Житомира беруть участь в акціях проти абортів:

  • на виставах «Божі тварі» в Обласному музично-драматичному театрі (зі згоди адміністрації театру);
  • виставляють пересувні стенди проти абортів, співпрацюючи з заступниками директорів з навчально-виховної роботи (поширюють диски з фільмами, листівки, проводять лекції).

Систематично викладається «Християнська етика» для учнів 4-8 класів у середній школі с.Велика Пятигірка Бердичівського благочиння.

Настоятелем Свято-Миколаївської парафії Попільнянського благочиння ведеться обов’язкова катехізація восприємників, щопонеділка виховна година у 6 класі гімназії та райвідділі міліції.

В Андрушівці, Черняхові, Чуднові, Житомирі організовано молодіжні церковні хори.

В Андрушівському окрузі в деяких храмах проводиться робота з неблагополучними сім’ями. Таким сім'ям і дітям роздається безкоштовний одяг, той, що жертвують на храм прихожани та проводяться виховні бесіди.

Ієрей Димитрій Ільчук – настоятель Свято-Покровського храму с. Городківка проводить систематичні факультативні заняття у школі. Використовується література з бібліотеки Української православної спілки «На допомогу православному педагогу». Також, за чашкою чаю, вихованці переглядають православні фільми та мультфільми.

Протягом звітного року, у червні та жовтні, за благословенням правлячого архієрея представники (ієр. Димитрій Ільчук, Микола Пашковський – пономар, Кожухова Ольга – волонтер молодіжної організації, Любов Гайдай – учасниця Троїцької молодіжки) від Житомирської єпархії взяли участь у п’ятій та шостій Всеукраїнській конференції голів єпархіальних відділів по роботі з молоддю. Конференція проходила в м. Балаклава.

Загалом, завдяки молодіжним проектам Новоград-Волинського Троїцького округу наша єпархія двічі протягом звітного року була відзначена дипломом Синодального відділу по роботі з молоддю та призами.

Керівник відділу релігійної освіти і катехізації, сім’ї та молоді
протоієрей Валентин Мороз.