Різдвяне послання митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА 2021

Різдвяне послання митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Житомирської єпархії Української Православної Церкви

Любов Божа до нас проявилася в тому,
що Бог послав у світ Єдинородного Сина Свого,
щоб ми отримали життя через Нього.

(1 Іоанна 4:9)

Христос Рождається!

Боголюбиві отці, возлюблені у Господі браття і сестри, дорога паство!

Свята Різдвяна ніч щороку являється для нас вічним і живим повторенням тієї ночі, коли Ангели у присутності пастухів співали: "Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління" (Лк.2:14). Що за дивні слова оспівували небесні сили? Який мир зійшов на землю, що за благовоління, яке наступило в людях?

Історія роду людського, про яку ми читаємо в Біблії, оповідає нам, що Творець всього видимого й невидимого створює цей світ бездоганним. Людина, в особі Адама і Єви, своїм гріхом вносить в нього такий дисбаланс, що не лише сама страждає, а й наводить прокляття на оточуючу її тварну природу. Очевидно, що зупинити знищення світу може лише Той, хто його сотворив. І як будь-який механізм, який вийшов з ладу, потребує втручання ззовні, втручання Майстра, так і цей світ потребує допомоги Творця.

І ось благу звістку сповіщають Ангели! На землі мир, тому що сюди приходить Творець, на землі мир, тому що до нас приходить Лікар, в людях благовоління, тому що ми тепер не чужі для Бога, ми тепер Його діти!

Святитель Афанасій Великий говорить нам, що "Бог стає людиною для того, щоб людину зробити богом". Іншими словами, для того, щоб ми, земні створіння, підняли свої очі, опущені додолу, й усиновилися Богу.

Господь стає свого роду мостом, через якого Неосяжний, Всемогутній, Всеблагий, Всезнаючий, Безкінечний і Всеправедний Бог може зійти до людини, подивитися їй у вічі, обійняти її (притча про блудного сина), а людина може знайти свого справжнього Небесного Батька, віднайти свою справжню Батьківщину!

Для цього Господь являється у світ. Народження Спасителя у Віфлеємських яслях, а не у царських палатах, лише підтверджує те, що Він прийшов ззовні.

Святитель Василій Великий називає справжнім богословом того, "хто очистив або принаймні очищує своє серце від гріха". Тому не дивно, що устремління погляду єврейських мудреців не дало результату. Зате Його народження змогли побачити прості пастухи, які в тиші Різдвяної ночі почули благу ангельську звістку. Його народження змогли передбачити вавилонські й персидські мудреці, які прийшли поклонитися і принести Богонемовляті свої дарунки. Його народження маємо щастя прославляти й ми з вами, дорога паство!

У нелегкі часи доводиться нам з вами святкувати Світле Різдво Христове. Уже роками триває війна на сході нашої України, гинуть і отримують поранення сини нашої держави, страждають люди. Наша Церква молиться й посильно допомагає тим, хто знаходиться в зоні бойових дій.

Цей рік видався ще складнішим через пандемію. Церква також намагається молитовно й матеріально підтримати лікарні, лікарів та людей, які опинилися в складній ситуації, на передовій боротьби з тяжкою хворобою коронавірусу.

Хочеться згадати пророка Іону, який, за наказом Божим, проповідував у Ніневії. Господь хотів знищити це місто за гріхи, які були вже надто великими. Ніневитяни почули слова пророка, наклали на себе, своїх дітей і худобу великий піст, вони плакали, молилися й каялися у своїх гріхах. Господь за таке щире покаяння послав ніневитянам прощення – і місто проіснувало ще 300 років.

Ми віримо, що новонароджений Богомладенець Ісус не залишить нас у такий складний час, що почує наші щирі молитви, прийме наше покаяння й позбавить нас від цієї тяжкої хвороби та не дозволить гинути нашим рідним і близьким. Прийшов час і нам принести щире розкаяння у своїх гріхах, почати молитися самовіддано до нашого Спасителя, дотримуватися постів, щоб Господь змилувався над нами і послав позбавлення від страшної й непередбачуваної хвороби, щоб послав мир на нашу землю та в наші серця! Нехай всіх нас Господь благословить миром, про який співали Ангели: "Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!" (Лк. 2:14)

Христос Рождається! Славімо Його!

+ Никодим,
Митрополит Житомирський
і Новоград-Волинський

Різдво Христове 2021 р.
м. Житомир.